Vrbovec a okolí

Obec Vrbovec leží 7 km jižně od Znojma v úrodném příhraničním údolí Vrboveckého potoka. Vinařství samotné je pro obec nejvýznamnějším rysem, jeho tradice sahá do dob dávno minulých.

Ve středověku byla obec sídlem landrychtáře a mohla se pochlubit mnoha právy a výsadami. Do dnešní doby si uchovala ráz střediskové obce s typickými sklepními uličkami se sklepy hloubenými hluboko do viničních svahů s největší výměrou vinohradů v oblasti. K obci patří také osada Hnízdo ležící 3 km jihovýchodně od ní. Vrbovec je jednou ze zakládajících obcí sdružení znojemských vinařských osad Daníž.

Velmi známé jsou vrbovecké sklepy v údolí Vrboveckého potoka. Místní vinaři dosahují mnoha ocenění na výstavách vín, některé sklepy lze navštívit a vrbovecká vína ochutnat přímo od vinařů. Tato známá Vinařská ulička je přerušena státní silnicí směřující ze Znojma k hraničnímu přechodu Hatě. Náš sklípek Vás uvítá po pravé straně od silnice.

Nedaleko je i šlechtitelská vinařská stanice Ampelos, založená již roku 1895, zabývájící se údržbou genofondu a udržovacím šlechtěním. Právě zde byla křížením ryzlinku červeného a Bouvierova hroznu vyšlechtěna nová česká odrůda Veritas. Vrbovec má celkem devět viničních tratí, z nichž osm je zařazeno do první kategorie.

Vinné sklepy

Vinné stezky

Zajímavé povídání o historii sklepních uliček, kvalitách znojemského vína a dalších zajímavostech se dočtete také na www.sklepni-ulicky.cz. Pro cyklisty a výletníky putující za krásnými výhledy se nabízí nedaleký hrádek Lampelberk, ale i jelení farma Ječmeniště

Rakousko

Rodinné vinařství Weingut Seep Moser v Krems • Vinařství Weingut Dolle v Strass • Klášter Stif Gottweig Krems

Znojmo a okolí

Krásy ale samozřejmě najdete nejen ve Vrbovci, ale i v celém Znojemském kraji a ve Znojmě samotném. Proto připojujeme několik dalších odkazů k využití pro všechny, ať už na kolech, autem nebo po svých pěšky.

Oficiální stránky Znojma • Turistický průvodce po Znojmě • Turistické trasy Znojemska • Vinařské stezky • Cyklotrasy v okolí